Görsel Dikkat

Anasayfa Görsel Dikkat
Görsel Dikkat

Görsel Dikkat

Görsel dikkat, bir kişinin görsel uyarıları algılama, odaklanma ve işleme yürütme görevini kapsamaktadır. Görsel dikkat, davranışın algılanması, önemli bilgilerin ayırt edilmesi ve ana hatları veya dikkat koruyucu uyarıları göz ardı etmesi için önemlidir. Görsel dikkat, beynin belirli bir görsel uyarıya odaklanılmasını ve diğer görsel bilgilerin gözden geçirilmesini sağlar. Görsel dikkat yetenekleri, yaşamın birçok alanında önemlidir. Örneğin, okuma ve yazma gibi temel akademik beceriler, doğru yolda sürüş, bir spor oyununda topun yerini takip etmek ve çok daha fazlası görsel dikkat gerektirir. Bu yetenek, karmaşık görsel sahneler arasında önemli bilgiler bulma ve işleme yeteneğini içerir. Görsel dikkatte yaşanan problemler akademik becerileri, okuma – yazmayı ve diğer bilişsel becerileri doğrudan etkilemektedir. Çünkü görsel girdi beyne giden bilginin başladığı yerdir. Başlangıçta yapılan hatalar öğrenmenin sağlıklı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini engellemektedir. Nöro aktivite Görsel Dikkat egzersizleri ve hedef kazanımlarının bir kısmına aşağıda yer verilmiştir.

Bulmacalar: Yapbozlar ve labirent bulmacalar aracılığıyla görsel dikkati geliştiren bilişsel egzersizlerdir. Çocuklar için, resimli bulmacalar veya noktadan noktaya çizimler şeklinde de ilerlemektedir.

Fark Bulma Egzersizleri: Neredeyse aynı iki resim arasındaki küçük farklılıkları bulmayı gerektiren bilişsel egzersizlerdir.

Hafıza Egzersizleri: Görsel hafıza kartları gibi, görsel dikkat ve hafıza yeteneklerini geliştirmeye yardımcı bilişsel egzersizlerdir.

Nesne Takibi Egzersizleri: Bir nesnenin veya kişinin hareketini takip etmeyi, görsel dikkat becerilerini geliştirmeyi amaçlayan egzersizlerdir.

Renkli Nesne Sıralama Egzersizleri: Bir grup nesneyi renk, şekil veya boyutlarına göre sıralamayı amaçlayan bilişsel egzersizlerdir.

Bu egzersizler, görsel dikkat yeteneklerini geliştirebilir. Ancak, bir kişinin sürekli dikkat zorlukları varsa, bir uzmana danışmak önemlidir, çünkü bu durum dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) veya başka bir öğrenme zorluğunun belirtisi olabilir.

İşitsel Dikkat Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayınız.
Telefon WhatsApp