Dikkat Süresi

Anasayfa Dikkat Süresi
Dikkat Süresi

Dikkat Süresi

Nöro Aktivite Dikkat Süresi Bilişsel Egzersizleri

Dikkat süresi, bir bireyin bir görev veya uyaran üzerinde odaklanma yeteneğini ifade eder. Dikkat süresi, bir göreve sürekli olarak odaklanma süresini ve dikkati sürdürme kabiliyetini belirler. Tek başına dikkat kalitesi bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü işinize yarayacak olan süreye bu kalite yoğunluğunu veremiyorsanız sonuç olarak dikkat eksikliği problemi yaşarsınız.

Dikkat süresi, her birey için farklılık gösterebilir ve çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, yaş, bilişsel yetenekler, motivasyon, uyku düzeni, zihinsel ve fiziksel sağlık durumu, sol beyin aktivitesinde ki düşüklük, stres düzeyi ve çevresel faktörler bulunur. Dikkat sürenizde ki bu düşüşün kaynağını bulmak adına Nöro aktivite biliş değerlendirme envanteri yaptırabilirsiniz. Nöro aktivite biliş değerlendirme envanteri her yaş grubuna özel bir çok test içermektedir.

Nöro aktivite biliş değerlendirme envanteri hakkında detaylı bilgi almak için Tıklayınız.

Dikkat süresini artırmaya yönelik nöro aktivite bilişsel egzersizlerine benzer aşağıda ki egzersizleri başlangıç olarak kullanabilirsiniz.

Dikkat egzersizleri: Dikkat süresini artırmaya yönelik bilişsel egzersizler yapmak frontal lobda işlevselliği artıracak ve dikkat süresine katkı sunacaktır.

Meditasyon ve mindfulness: Meditasyon ve mindfulness teknikleri, zihni sakinleştirerek dikkati odaklama becerisini geliştirmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak meditasyon yapmak, dikkati sürdürme ve zihinsel odaklanma yeteneğini artırabilir.

Sanal Dikkat Uygulamaları; Dikkat üzerinde olumlu etkisi VR gözlükler veya sanal aplikasyon uygulamalar dikkat süresine olumlu katkı sunmaktadır.

Dikkat Kartları; Dikkat Süresine olumlu katkı sunacak farklı bilişsel becerilere yönelik dikkat kartları yine dikkat süresini artıracaktır. Dikkat kartları her yaş grubuna özel ayrı beceriler ve zorluklar içermektedir.

Odaklanma Teknikleri / Dikkat Kalitesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayınız.

Telefon WhatsApp