Duygusal Denetim Becerileri

Anasayfa Duygusal Denetim Becerileri
Duygusal Denetim Becerileri

Duygusal Denetim Becerileri

Nöro Aktivite Duygusal Denetim-Düzenleme

Duygusal denetim ve nöroplastisite karşılıklı olarak birbirlerini etkiler. Duygusal denetim yeteneklerinin geliştirilmesi, beynin yapısal ve işlevsel adaptasyonlar yapmasını gerektirir, bu da nöroplastisiteye dayanır. Öte yandan, duygusal denetim, stresin ve diğer duygusal zorlukların beyinde olumsuz etkilerini hafifletebilir ve nöroplastisiteyi olumlu bir şekilde destekleyebilir.

Duygusal denetim veya duygusal düzenleme, bireylerin duygusal yanıtlarını nasıl deneyimlediklerini ve ifade ettiklerini yönetmeleri sürecidir. Bu, bir durumun duygusal etkisini azaltmak veya artırmak, duygusal yanıtların türünü veya zamanlamasını değiştirmek veya başka bir şekilde duygusal yanıtları etkilemek anlamına gelebilir. Dikkat Eksikliği, hiperaktivite, dürtüsellik veya öğrenme güçlükleri yaşayan çocuklar akademik ve sosyal alanda problemler yaşadığı için duygusal denetim ve yönetimle ile ilgili de regülasyon becerilerine sahip olmaları gerekir. Bu bağlamda duygusal regülasyonu sağlayacak duygu etkinlikleri ve fiziksel egzersizler çocuklar bir bütün halinde iyi gelmektedir. Bu iyilik hali akademik, sosyal ve kişisel becerilerde artışı sağlamaktadır.  Nöro aktivite duygusal denetim-düzenleme etkinlikleri ve bu kazanıma yönelik fiziksel egzersizlerin bir kısmına aşağıda yer verilmiştir.

Farkındalık etkinlikleri: Kendi duygusal durumunuzun farkında olmak ve yönetmekle ilgili egzersizleri içermektedir. Genellikle dikkatli farkındalık ve beden farkındalığı uygulamalarıyla geliştirilir.

 

Duyguları Anlama: Duyguları tanımlayabilme ve neden bu şekilde hissettiğini anlamaya yönelik fiziksel egzersizlerdir.

Kabul etkinlikleri: Duygularınızı kabul etmek ve onlara karşı yargısız olmak, onları daha iyi yönetmeye yönelik fiziksel egzersizlerdir.

Duygusal tepkileri ifade etme egzersizleri: Duygusal yanıtları sağlıklı bir şekilde ifade etmeye yönelik fiziksel egzersizlerdir. Sanat terapisi, müzik terapisi, yazma terapisi ve diğer yaratıcı ifade biçimleriyle geliştirilmeye de açıktır.

Duygusal denetim egzersizleri; Duygusal düzenleme becerilerini geliştirmeye yönelik fiziksel egzersizleri içermektedir.

Duygusal İfade: Duyguları sağlıklı bir şekilde ifade etme yeteneğine yönelik fiziksel egzersizleri içermektedir. Bu, yazma, resim yapma veya müzik yapma gibi yaratıcı etkinliklerle de gerçekleştirilebilir.

Rahatlama Teknikleri: Derin nefes alma, progresif kas gevşemesi veya rehberli imgeleme gibi teknikleri içeren fiziksel egzersizlerdir.

Nefes Egzersizleri yazımızı okumak için Tıklayınız.

Telefon WhatsApp