Postüral Kontrol Güçlendirme

Anasayfa Postüral Kontrol Güçlendirme
Postüral Kontrol Güçlendirme

Postüral Kontrol Güçlendirme

Nöro Aktivite Postüral Kontrol

Postüral Kontrol ve Dikkat, günlük yaşamın çeşitli alanlarında birlikte çalışarak bireyin etkinliğini ve verimliliğini artırır. Postüral kontrol, vücudun yerçekimine karşı dengesini koruma yeteneği olarak tanımlanabilir. Otururken, yürürken, koşarken veya herhangi bir aktivite yaparken, vücudumuz sürekli bir dengede kalır. Postüral kontrol, bu süreci yöneten sinirsel ve kas-iskelet sistemlerinin koordineli bir etkileşimi ile gerçekleşir. Dikkat ise, belirli bir görev üzerine odaklanmayı ve çevresel uyaranları işlemeyi içerir. Yani, etrafımızda olanları anlamak ve bunlara uygun bir şekilde tepki vermek için gereklidir. Dikkat ve postüral kontrol, genellikle aynı anda çalışır ve birbirlerine bağlıdır.

Dikkat ve Postüral Kontrolün Koordinasyonu

Dikkat, bir göreve yoğunlaşmayı gerektirirken, postüral kontrol, vücudun dengede kalmasını sağlar. Örneğin, bir topa vururken, hem dikkatimizi topa yönlendirmeliyiz hem de vücudumuzun dengesini korumalıyız. Bu iki işlem, beyindeki benzer bölgeler tarafından yönetilir ve birlikte çalışarak kompleks görevlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Nöro Aktivite Postüral kontrol kazanımına yönelik egzersizlerin bir kısmına aşağıda yer verilmiştir.

Tek Bacak Üzerinde Durma: Ayakta dururken bir ayağınızı yere dokundurmadan diğerinin üzerinde durmayı ve denge - postüral kontrolü geliştirmeye yönelik egzersizlerdir.

Fizyoball Egzersizleri: Fizyoball veya denge topu üzerinde otururken dengeyi korumaya yönelik egzersizleri içermektedir. Fizyoball üzerinde üzerinde dengeyi korurken kol ve bacak hareketleri ekleyebilirsiniz.

Tandem Yürüyüş: Bu egzersiz, öne adım atmayı ve ayağınızın topuğunu diğer ayağınızın parmaklarına değdirmeyi içerir. Bu egzersiz, dikkatinizi ayaklarınızın altına odaklamanızı ve denge ve postüral kontrolü geliştirmenizi sağlar.

Ayak Parmakları Üzerinde Durma: Ayak parmaklarınızın üzerinde durmaya çalışarak baldır kaslarınızı güçlendirmeye ve postüral kontrolü geliştirmeye yönelik egzersizlerdir.

Topuklarda Durma: Tersine, topuklarınızın üzerinde durmayı deneyerek ön bacak kaslarını ve postüral kontrolünüzü geliştirmeyi sağlayan egzersizlerdir.

Çömelme ve Kalkma: Ayakları omuz genişliğinde açarak ve ardından düzgün bir duruşta çömelip kalkmaya yönelik çekirdek kaslarını ve postüral kontrolü geliştirmeye yönelik egzersizlerdir.

Davranışsal Kontrol Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Telefon WhatsApp