Mindfulness Egzersizleri

Anasayfa Mindfulness Egzersizleri
Mindfulness Egzersizleri

Mindfulness Egzersizleri

Nöro Aktivite Mindfulness Fiziksel Egzersizleri

Mindfulness, anı tam olarak yaşama ve mevcut deneyimlere tamamen odaklanma pratiğidir. Genellikle meditasyon teknikleri ve nefes egzersizleri kullanılarak uygulanır, ancak herhangi bir faaliyet, yemek yemekten yürüyüşe kadar, farkındalıkla gerçekleştirilebilir. Farkındalık, birçok farklı alanda olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir uygulamadır. Farkındalık pratiği, bu duygusal durumlarla başa çıkmak için beynin tepkilerini değiştirir ve daha sağlıklı düşünce kalıplarını teşvik eder.

Farkındalık ayrıca dikkat ve konsantrasyonu artırmaktadır. Mevcut anla tamamen bağlantı kurarak, dağınıklığı azaltır ve odaklanmayı kolaylaştırır. Bu, öğrenmeyi ve hafızayı da iyileştirmektedir. Tıpkı an’a odaklanamayan birisinin zihnin çok meşgul olması ve hatalar yapması gibi…Mindfulness egzersizleri bir tür zihinsel temizlik ve an da kalmadır. Farkındalık, duygusal farkındalığı ve empatiyi artırma yeteneğiyle de bilinir. Kendi duygularınızın ve başkalarının duygularının farkında olmak, daha sağlıklı ve daha olumlu sosyal ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Bu da dürtüsellik ve hiperaktivitenin yarattığı problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Mindfulness pratikleri günlük yaşama entegre etmek, hem zihinsel hem de fiziksel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dikkati ve öğrenmeyi artırmaya yönelik nöro aktivite mindfulness egzersizlerinin bir kısmına aşağıda yer verilmiştir.

Mindful Breathing (Farkındalıkla Nefes Alma): Nefes alıp verme sürecine tamamen odaklanın. Nefesin nasıl hissettiğine, nefes alırken ve verirken vücudunuzda neler olduğuna dikkat edin. Zihniniz başka bir yere kayarsa, yargılamadan ve sakin bir şekilde dikkatinizi nefesinize geri getirin.

Body Scan (Beden Taraması): Bu egzersiz, vücudunuzu tamamen fark etmek ve mevcut anın içinde olmak için kullanılır. Ayak parmaklarınızdan başlayarak yavaş yavaş vücudunuzun her kısmına dikkat edin, her bir alanı hissetmeye ve fark etmeye çalışın.

Mindful Eating (Farkındalıkla Yeme): Yemeğinizi yavaşça ve dikkatlice yiyin, her bir lokmanın tadını, dokusunu ve kokusunu tamamen hissetmeye çalışın.

Mindful Walking (Farkındalıkla Yürüme): Tüm davranışlara dikkat ve odaklanmaya çevirmeye yönelik fiziksel egzersizlerdir.

Bu egzersizler, düzenli olarak uygulandığında, yoga benzeri bir mantık ile dikkat becerilerini geliştirmekte ve genel zihinsel huzuru artırmaktadır. Her biri farklı bir deneyim ve farklı bir dikkat seviyesi gerektirir, bu yüzden size en uygun olanı bulmak için birkaçını deneyebilir veya uzman desteği alabilirsiniz.

Nöro Aktivite Yoga Egzersizleri Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız.

Telefon WhatsApp