Dikkat Eksikliği Tedavisi için Hangi Doktora Gitmeli

Anasayfa Dikkat Eksikliği Tedavisi için Hangi Doktora Gitmeli
Dikkat Eksikliği Tedavisi için Hangi Doktora Gitmeli

Dikkat Eksikliği Tedavisi için Hangi Doktora Gitmeli

Dikkat Eksikliği ve Dikkat Dağınıklığı: Doğru Uzmana Başvurmak

Dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi sorunlar, bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile karşılaştığınızda hangi doktora başvurmalısınız

Dikkat Eksikliği Tedavisi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Dikkat eksikliğinin tedavisi için genellikle bir çocuk ve ergen psikiyatristine veya klinik psikoloğa başvurmak uygun olacaktır. Bu uzmanlar, dikkat eksikliğinin altında yatan nedenleri belirlemeye yardımcı olabilir ve uygun tedavi yönlendirmesini sağlar.

Dikkat Eksikliği Tanısını Kim Koyar?

Dikkat eksikliği tanısı, bir çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından konulmaktadır. Tanı süreci, bireyin davranışlarını, belirtilerini değerlendirme anketleri ve bilişsel testlerle kapsamlı bir şekilde incelenerek gerçekleştirilir.

Dikkat Dağınıklığı Olan Çocuğa Hangi Doktora Gitmeliyim?

Dikkat dağınıklığı problemi yaşayan bir çocuğunuz varsa, ilk olarak bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmalısınız. Dikkat dağınıklığı, DEHB'nin bir belirtisi olabileceği gibi, başka nedenlerle de ortaya çıkabilir. Doktor dışında alan uzmanı araştırdığınızda ise klinik psikolog ve psikologlar size bu konuda yardımcı olabilecektir.

Unutkanlık ve Dikkat Dağınıklığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı, birçok farklı sebeple ortaya çıkabilir. Eğer bu durumlar günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkiliyorsa:

Nöroloji Uzmanı: Özellikle unutkanlık yaşanıyorsa, bunun nörolojik bir sebebi olup olmadığını anlamak için bir nöroloğa başvurabilirsiniz.

Psikiyatrist: Hem unutkanlık hem de dikkat dağınıklığı için bir psikiyatristten yardım alabilirsiniz. Psikiyatrist, bu belirtilerin altında yatan psikolojik veya fizyolojik nedenleri araştırabilir.

Klinik Psikolog: Dikkat dağınıklığı veya unutkanlığın psikolojik bir nedeni olup olmadığını belirlemek ve bu konuda terapi almak için bir psikologla görüşmek faydalı olabilir.

Telefon WhatsApp